"Mos u bė
kundėrshtar i vehtes "Nė kuadrin e inisiativės sė Toto-Lotos sė Baden Württembergut me moton „Mos u bė kundėrshtar i vehtes“, Luan Krasniqi, kėto ditė, pėrsėri e vizitoi njė shkollė.

Mė 02.12.08, ky sportist me renome, qėndroi nė Offenburg pėrkatėsisht nė Shiller-Gymnasium, ku e pritėn disa qindra nxėnės. Qėllim i kėsaj vizite ishte qė tė rinjėve tiu bėhet e qartė rėndėsia e shtimit tė vetėdijes dhe pėrgjegjėsisė me lojėrat e fatit dhe kundėr varshmėrisė nga to.

Krasniqi gjen pėrherė fjalė tė sinqerta. Njėherė, siē rrėfen, ka luajtur nė njė automat. „Fillimisht ishte mirė, por humba dhe menjėherė e hetova se nuk ėshtė nė rregull“. Ai ka njė propozim tė thjeshtė nė mėnyrė qė njeriu tė mos bėhet i varur: „Kur tė shkoni pėr tė luajtur, sepse dėshironi ta provoni, atėherė shkoni me shokė tė sinqertė tė cilėt do tju pengojnė tė mos bini nė grackė.“

Njeriu duhet gjithnjė ta din se kur ėshtė kufiri, kjo vlen parasėgjithash, edhe kur njeriu fiton:“Ti dėshiron nga 100 euro ti bėn njė mijė dhe nga njė mijė dhjetė mijė dhe se kjo nuk e ka fundin.“ Rreziku edhe nga lojrat sportive poashtu lehtė nėnqmohet; shumkush beson nė njohuritė e veta sportive. Poashtu edhe kėtu Luani e sheh rrezikun: „Po edhe kėtu ėshtė fjala kryesisht pėr fatin“, thot Krasniqi. „Unė e di se si ėshtė nė boks, kam vėnė bast vetėm njėherė dhe kam humbur“.

Me kėtė rast, nxėnėsit parashtruan edhe shumė pyetje tė cilave Luani iu pėrgjigjė. Pyetjes se pse ky e bėnė kėtė, ishte pėrgjigje shumė e thjeshtė: „Pėr tė patur njė familje, ėshtė ēėshtje madhore ngase ajo tė mban kur ti ke nevojė“

Vizita e Luan Krasniqit nė kėtė gjimnaz tė Offenburgut ishte njė rast tejet i mirė i takimit tė frytshėm reciprok. „Kjo ėshtė njė ēėshtje e mrekullueshme . Unė kėtė e bėj me kėnaqėsi dhe se gjithnjė gėzohem“.

Mė shumė informata pėr organizimet e tilla mund tė gjenden:

www.lotto-bw.de
-> Das Unternehmen
-> Veranstaltungen

(031208)


zurück zu News