KRASNIQI RINGUT I KTHEHET PĖRSĖRI


Tifosėt e tij kaherė e kanė pritur kėtė ēast. Mė 8 mars tė vitit 2008, Luan Krasniqi kthehet pėrsėri nė ring.

Nė Porshe-Arenėn e Stuttgartit, ky boksier nga Rottweili, do tė boksoj kundėr Alexander Dimitrenko. Luftohet pėr shiritin Interkontinental nė WBO nė kategorinė e rėndė dhe pėr kampion evropian. Ndėrkaq, pėr Krasniqin, kjo do tė thotė edhe pėr diē tjetėr: „Unė dėshiroj tė dėshmoj se mund tė llogaritet akoma nė mua.Dhe kėtė rast, unė do ta shfrytėzoj qė tė rekomandohem edhe njėherė pėr njė luftė pėr kampion botėror.“

Pėr kėtė, ėshtė dashur njė kundėrshtar me forcė tė lartė dhe se mu kjo ėshtė konsideruar tek Dimitrenko. Lidhur me kėtė Krasniqi thotė: „Pėr mua ishte gjithmonė e qartė, qė nėse dėshiroj tė marrė pjesė nė garat e nivelit tė lartė, duhet medeomos tė boksoj kundėr njėrit nga lista e Top- pesėshes. Ēdo gjė tjetėr, pėr mua nuk do tė ishte me rendėsi.

Mu pėr kėtė, njė luftė tjetėr nuk erdhi nė pyetje: “Unė jam i kėnaqur, qė mė jepet mundėsia tė luftoj kundėr Sascha. Kundėr Thompsonit isha plotėsisht jasht rolit, por unė nė kėtė kohė kam menduar dhe se e kam pėrpunuar atė mbrėmje.“

Nga mesi i janarit, Luani, do ti ēaset Kampit tė ushtrimeve nė Sölden. Me te, sėrish do tė jet shoku i tij, kampioni botėror nė peshėn „Cruiser”, Firat Arslan. Pėr Krasniqin kjo nuk ėshtė vetėm mbėshtetje pėr ta patur shokun e tij afėr por njėkohėsisht nxitje : “Pėr mua do tė ishte njė ėndėrr, nėse Firati dhe unė sėbashku do tė ishim kampion botėror. Firati pėrkitazi me kėtė e ka mbaruar pjesėn e punės sė vet, tashti jam unė nė rradhė.”


zurück zu News