Angazhim pėr
ēėshtje tė dobishme


Me moton „Das Lachen wiederfinden" pėrkatėsisht „Tė qeshurit ta gjesh pėrsėri“, mė tre maj, nė Fellbach u organizua njė aukcion beneficues dedikuar „Shtėpisė sė Fellbahut“ („Fellbach-Haus“) nė Suharekė/Kosovė.

Kryetari i Komunės Christoph Palm, nė festėn e Mollkuqes, shiti pėrms ankandit, gjėsendet e dhuruara nga sportistėt, artistėt dhe politikanėt nga mbarė Gjermania. Ai u mbėshtet me tė madhe nga sportisti i shquar Luan Krasniqi.

Pėr ankand arritėn gjėsendet me vlerė nga shumė prominent nė zė si pėr shembull nga Bundeskancelarja gjermane Angela Merkel, Oliver Bierhof, Heiner Brand, nga ekipet fubollistike si Bayern Müncheni, VFB Stuttgart dhe Schalke 04.

Natyrisht, boksieri profesionist nga Rottweili, Luan Krasniqi, me kėtė rast solli diē speciale: njė parė dorėza tė ushtrimeve tė tij tė nėnshkruara nga ai, i dhuroi pėr ankandin e organizuar. Kėto dorėza, nė fund u dhan pėr 250 euro, mjete kėto qė iu dedikuan institucionit nė Suharekė.

Poashtu nė kėtė ankand ai e bleu njė fanulė tė nėnshkruar nga dora e Steffi Graf qė u shit pėr 150 euro. Luan Krasniqi njė tifos i Steffi Graf? Krasniqi duke qeshur tha: „Unė e adhuroj Steffin, por unė nė fakt nuk mledhi gjėsende tifosėsh. Por, kur unė jap para pėr qėllime kaq tė dobishme si ėshtė Fellbach-Haus nė Suharekė, me kėnaqėsi e marr edhe njė fanulė“.

Fellbach-Haus nė Suharekė ėshtė njė institucion pėr tė rinjė dhe institucion arsimor nė Kosovė i cili u inicua nga qyteti Fellbach e i cili u pėrurua nė vitin 2002. Qė atėherė, Fellbach-Haus, nė mėnyrė afatgjate mėshtetet nga ky qytet. Ky projekt i rėndėsishėm humanitar ka pėr qėllim mbėshtetjen e procesit paqėsor nė Ballkan sikundėr edhe ti ndihmoj fėmijėt dhe tė rinjėt pėr pėrpunimin e pėrjetimeve tė luftės, pėr zgjidhjen e konflikteve nė mėnyrė paqėsorer si dhe ushtrimin e tolerancės.

Ky ankand pra ishte njė sukses tejet i madh pėr njė qėllim tė dobishėm dhe se Luan Krasniqi i gėzuar pėr mjetet e grumbulluara tha: „Njerėzit dhe mbi tė gjitha tė rinjėt, mbėshtetjen nė regjion mund ta shfrytėzojnė mė sė miri dhe kur unė mund tė ndihmoj jam krenar dhe tejet i lumtur.“
(040509)


zurück zu News