Krasniqi
takoi
shkrimtarin Ismail KadareTashmė mėse njė vit, qė tė dy letėrkėmbejnė, por Luan Krasniqi ditė mė parė e pati mundėsinė qė ta takon personalitetin pėr tė cilin qė nga mosha e re, kultivon respekt tė madh: shkrimtarin Ismail Kadare.

Kadere, njėri nga autorėt mė tė njohur shqiptar, nė vitin 2012 ishte nominuar pėr Ēmimin Nobel pėr letėrsi. Krasniqi i cili i ka lexuar pothuaj tė gjitha veprat e kėtij shkrimtari tė madh, ėshtė tejet i bindur se Kadare e ka merituar tė fitoj kėtė ēmim.

Ish Kampioni evropian nė peshėn e rėndė, Luan Krasniqi, ėshtė krenar pėr faktin se ai personalisht e takoi Kadaren: Unė ndihem mėse i nderuar ngase shkrimtari i madh Kadare, mė ftoi nė shtėpi dhe ma fali njė pjesė tė kohės sė tij tė ēmueshme, pėr tė diskutuar me mua.

Nuk ėshtė pėr tu befasuar kur njeriu e din se Krasniqi, qė nė fėmijėri, e kishte lexuar pėr herė tė parė njė libėr tė Ismail Kadares. - Kjo ka ndodhur kur isha nė klasėn e shtatė apo tė tetė, kur pėr herė tė parė e kam lexuar romanin „Gjenerali i ushtrisė sė vdekur“. Mė kujtohet shumė mirė se sa i fascinuar isha atėherė dhe sa shumė i fascinuar jam edhe sot.

Krasniqi ėshtė i vetėdijshėm se Kadare, me mendimin e tij ėshtė polarizuar por ėshtė i sigurtė se po tė vepronin ashtu politikanėt, me siguri do tė ishte drejtim i duhur pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn.

Luan Krasniqi i gėzohet faktit se ai dhe Ismail Kadare, edhe nė tė ardhmen do tė mbeten nė kontakt.


zurück zu News