Krasniqi vazhdon mėtej


Luan Krasniqi, boksieri nga Rottweili, sėrish ndodhet nė ushtrime. Nė pyetjen se si e sheh shansin e vet pėr tė arritur lartė, ai pėrgjigjet nė mėnyrė tejet tė sinqertė: „Unė jam njė realist. Mesigur nuk do tė vjen asnjėri tek unė tė mė ofroj njė luftė pėr kampion botėror. Poashtu e di se nuk jam mė njė 24-vjeēar.Por pėr tė ndėrrmarr ushtrimet pėrgatitore, mė duhet njė qėllim. Pra, unė nuk do tė dal nė ring sa pėr tė defiluar. Gjithsesi duhet tė bėhet fjalė pėr diē tė rėndėsishme”.

Pas humbjes kundėr Aleksandėr Dimitrenko, ky boksier profesionist, e ka pėrcaktuar nė mėnyrė tė qartė se si do tė duket ardhmėria e tij. „Unė kam menduar gjatė dhe se jam konsultuar me shokė e familjen time. Vėrtetė nuk ishte kohė e lehtė. Por sa mė shumė qė kam menduar, mė ėshtė bėrė gjithnjė e mė e qartė se njė goditje ēfarė ishte nė meqin e fundit, nuk mund ta paraqes fundin e karrierės sime. Unė kthehem sėrish“, thot Krasniqi.

Njeriu heton se Krasniqi ėshtė i preokupuar me pėrfundimin e luftės nė Düsseldorf. Kėtė pėrshtypje e vėrteton edhe vet ky boksier profesionist: „Ishte fjala pėr sekondat ku unė nuk isha me kohė nė epėrsinė e duhur. Goditja e shkaktuar ėshtė e komplikuar.Si njė sustė, qė i ndal kėmbėt. Njeriu bėhet i pafuqishėm dhe kjo ėshtė e keqja. Sikur tė isha mposhtur bie fjala me K.O., ky do tė ishte pėrfundimi. Dhe kėtu kisha thėnė: Luan lere tė bėhet. Por kėshtu? Jo!“

Kur ėshtė fjala tek Krasniqi, nuk duhet patur frikėn se njė boksier profesionist nuk e din se kur duhet ta ndėrpret aktivitetin.Aq mė parė kur vet ai thot:“ Egziston poashtu njė jetė edhe pas boksit. Unė nuk lejoj tė pėrkulem sepse duhet tė qėndroj nė dritėn e sė ardhmes. Qė tė bėj pėrpjekje, unė i kam borgj vehtes dhe atyre tė cilėt mė kan mbėshtetur nė vazhdimėsi nė biseda, pėrmes letrave dhe emailave.“

Se kur mund tė zhvillohet njė luftė, Krasniqi poashtu nuk e din: „Tash tė gjitha opcionet po vlerėsohen, por unė shpresoj se mund tė boksoj para ditėlindjes time“. Nė pyetjen se ēfarė dėshiron pėr ditėlindjen e tij, syt e tij shndėrrisin: „Njė fitore qė dėshmon se unė kam vlerė mbase mė ėshtė dhėnė rasti. Por njė dhuratė tė tillė do ta bėja vet poqese mė mundėsohet tė ngjitem nė ring“.

(110209)


zurück zu News