Kur rrėqethen grushtat


Luan Krasniqi, pėrsėri u paraqit para kamerave si ekspert i RTL, kur Vlladimir Klitēko boksoi kundėr Samuel Peter dhe nė Frankfurt mbrojti shiritin e tij.

Pėr bokserin nga Rottweili ishte kjo njė detyrė domethėnėse: „Mua mė bėn kėnaqėsi qė si ekspert, tė jam i pranishėm nė luftėn e kampionatit botėror dhe se RTL e ka njė ekip tė mrekullueshėm qė punėn para kamerave e bėn tejet komode“.

Por a nuk i rrėqethen grushtat boksierit kur ai ndjek luftėn nė ring? „Natyrisht, unė me dėshirė do tė isha nė vend tė Peter pėr tė boksuar pėr titullin e kampionit botėror. Por, tek unė, me siguri do tė ndodhė edhe diēka“.Duhet tė shohim se ēka dhe kur do tė ndodhė”.

Krasniqi e bėn tė qartė se nuk e ka ndėrmend ta pėrfundoj karrierėn e tij: „Unė kam thėnė gjithnjė se dua tė boksoj aq kohė sa kam mundėsi pėr tė levizur diē nė sportin tim. Por, pėr shkak tė lendimit fatkeq nė kėmbė gjatė ushtrimeve, revanshin kundėr Dimitrenkos nuk e realizova. Dhe qė atėherė po pres pėr njė luftė. Kjo ėshtė e dhembshme, por nuk ėshtė shkak pėr tė hequr dorė“.

Kėshtu mendojnė edhe aderuesit e tij, tė cilin, ēdo ditė, pėrmes emailit por edhe pėrsonalisht e pyesin se kur do tė boksoj pėrsėri.

Krasniqi e kupton mosdurimin me tė cilin herė herė konfrontohet nga simpatizuesit e tij: „Edhe unė ndjehem ashtu, bėhem gjithnjė e mė i padurueshėm, porse njeriu nuk mund tė shkoj nė njė sallė dhe thjeshtė tė boksoj. Paraprakisht ka shumė pėr tu bėrė. Jan duke u zhvilluar biseda tė mira dhe se ekzistojnė disa opcione. Por akoma nuk ka gjė konkrete. Unė mund tė them i sigurtė se jam shumė i nxehtė pėr ta zhvilluar luftėn e ardhshme“.

Bokseri i kategorisė sė rėndė len pėrshtypjen se bėn pėrgatitje tė mirėfilltė dhe se kėtė e vėrteton: “Unė jam nė formė tejet tė mirė. Ndryshe, nuk do tė mendoja pėr ta bėrė njė luftė. E di se boksi ėshtė njė sport i rrezikshėm dhe unė nuk kam interes tė pėsoj, prandaj e vleresoj se jam nė formė tė mirė pėr tė boksuar. Unė jam i gatshėm dhe se nė ring mė me dėshirė do tė ngjitesha sot se sa nesėr“.

Mbetet qė tė dėshirohet qė bokseri nga Rottweili sa mė parė tė paraqitet nė ring kurse deri atėherė, mbase ai mund tė shihet nė RTL si ekspert i nivelit tė lartė.

 

(080910)


zurück zu News