Kundėr varshmėrisė nga lojėrat e fatit nė Markgräfler Land


Kundėr varshmėrisė nga lojėrat e fatit nė Markgräfler Land Luan Krasniqi, nuk lodhet fare nė angazhimin e tij pėr tė qartėsuar rrezikun nga varshmėria nė lojėrat e fatit. Nė vazhdėn e njė sėrė aktiviteteve organizuar nga Toto-Lotto e Baden Württembergut me moton „Mos u bė kundėrshtar i vetvehtes“, ai kėsaj here u ndalė nė Müllheim.

Rekomandimi i tij dhėnė 200 nxėnėsve tė shkollės sė kėtushme Georg-Kerschensteiner-Schule ishte tejet i qartė: „Tė luhet me maturi-ta mbash kėnaqėsinė nė lojė-qė pastaj tė mos ndodhė K.o“. Edhe njėherė u bė shumė shpejtė e qartė se nxėnėsit dhe tė rinjėt shprehin interesim tė madh pėr kėtė temė, parasėgjithash kur pėr kėtė flet njė yll i sportit tė cilin mund ta shohin nga afėr.

Pėrndryshe, pėr Luan Krasniqin, tė jet mysafir nė shkolla ėshtė kurdoherė njė kėnaqėsi e veēantė: „Varshmėria nga lojėrat mund ta ērregulloj jetėn. Ėshtė me rėndėsi qė me kohė njerėzve tiu bėhet e ditur se kėtė nuk duhet ta pranojnė lehtė mbi supe".

Ky sportist 37-vjeēar i cili edhe nė Markgräfler Land la poashtu njė pėrshtypje simpatike, u dha tė rinjėve tė cilėt startojnė nė punė, informata dhe kėshilla lidhur me qėndrimin e tyre ndaj lojėrave tė fatit:“ Rregullat nuk vlejnė vetėm nė ring por poashtu edhe nė jetėn e pėrditshme. Kush luan pėr para, duhet gjithėsesi qė kėsaj teme ti ēaset me vetėdije dhe mirė i informuar sepse duhet tė dihet kufiri, tė caktohet fundi“.

.
Luan Krasniqi, edhe pas pėrfundimit tė paraqitjes sė tij ėshtė gjithnjė i gatshėm pėr bashkėbisedim

Pėr njė aktivitet tė tillė kėrkohet njė personalitet shembull dhe ky me tė drejtė konsiderohet tė jet Luan Krasniqi. Sipas Heinz Janalik, Vicepresidentin e Kėshillit tė Lidhjes sė organizatave sportive tė Landit, pėr Lotton e Baden Württembergut, ky sportist me renome ėshtė partner mė i mirė pėr tė zhvilluar aktivitetin pėr tė sqaruar rrezikun nga lojėrat e fatit: „Sportistėt janė shembull numėr njė tek tė cilėt janė tė drejtuar shikimet e tė rinjėve dhe tė rriturėve. Ndaj, ata me dėshirė shkojnė pas tyre, pas gjurmėve tė tyre“.

Pėr Luan Krasniqin ėshtė shumė me rėndėsi qė pas 90 minutave, nė mbarim, pėrsėri tė ket vetėm ngadhnjyes

Mehr Informationen zur Veranstaltungsreihe gibt es unter:

www.lotto-bw.de
-> Das Unternehmen
-> Veranstaltungen

(130308)


zurück zu News