Lundrim pėr
qėllime humanitare


Mė 13 qershor, nė prani tė njė numri tė madh tė shikuesėve nė Binnenalster, u zhvilluan, pėr herė tė katėrt, gara nė kuadrin e Kupės nė lundrim tė Fondacionit Michael-Stich. Nė kėtė aktivitet, morėn pjesė 20 ekipe me nga 20 lundrues, tė cilėt demostruan garim tejet interesant.

Me ftesėn e ish kampionit nė Tenisin profesional Michael Stich, morėn pjesė Luan Krasniqi, shoku i tij Firat Arslan, aktorja Nova Meierhenrich, moderatori televiziv Steven Gaetjen dhe shumė tė tjerė, me qėllim tė grumbullimit tė ndihmave humanitare. Mė nė fund, Michael Stich, arriti tė grumbulloj shumėn prej 250 mijė Euro pėr fondacionin e tij "Michael Stich". Ky fondacion, parasėgjithash mbėshtetė fėmijėt e infektuar dhe tė sėmurė nga HIF dhe Aids.

Luan Krasniqi, i cili pa ndonjė ushtrim tė duhur u gjend nė lundėr, tha se kjo garė i solli kėnaqėsi tė veēantė, edhe pse ekipi i tij Flying Dragons, nuk arriti tė ngadhnjej. Ai nė fund deklaroi: "Fitoi qėllimi i mirė dhe se kjo mė gėzon pa masė".

Pėrndryshe, Luan Krasniqi, ėshtė i njohur pėr faktin se shpeshherė gjendet nė anėn e atyre qė u duhet ndihma. Fėmijėt sidomos i ka nė zemėr. "Fėmijėt janė ardhmėria jonė, kėtė e kam potencuar vazhdimisht. Ne tė rriturit e kemi obligim tė kujdesemi sa mė mirė pėr ta", theksoi ky ambasador i SOS-Fshatit tė fėmijėve.

Pėr planet e tij tė ardhshme ai thot: "Nė kėtė moment mund tė them vetėm atė se unė dėshiroj dhe do tė boksoj kėtė vit. Pėr shkak tė Olimpiadės dhe Kampionatit Evropian, gjatė verės nuk ka termine nė tė cilat unė mund tė paraqitem".

Kur ėshtė fjala te Kampionati Evropian, duhet tė theksojmė se Luan Krasniqi ėshtė nė kontakt tė vazhdueshėm me trajnerin e kombėtares gjermane Jochaim Löw dhe uron suksese pėr ekipin gjerman: "Unė jam i sigurtė, se futbollistėt do tė arrijnė rezultate. Ndodhė qė nganjėherė tė pėsohet humbje, por ėshtė me rėndėsi qė pėrsėri ta marrin vehten. Kėtė, kėta sportist do tė arrijnė me siguri".


zurück zu News