Luan Krasniqi dhuron pėr qėllime humnaitare


Luan Krasniqi, boksieri nga Rottweili, mė 26 shkurt, pėrsėri do tė ngjitet nė ring pėr tė fituar kėshtu mundėsinė qė tė luftoj pastaj pėr titullin e kampionit botėror.

Fituesi i duelit tė ardhshėm eliminues nė mes tė Johnathon Banks dhe Luan Krasniqit, do ta ketė mundėsinė qė tė boksoj kundėr njėrit nga vėllezėrit Klitschko pėr titullin e kampionit botėror.

Krasniqi i cili me kėnaqėsi bartė orė sportive mekanike, me kėtė rast do tė mbėshtetet nga ortari Jörg Schauer nga Engelsbrandi.

Schauer i cili edhe me rastin e duelit tė Krasniqit me Lamon Brewster tė zhvilluar para disa vitesh i dhuroi sportistit nga Rottweili njė orė, kėsaj here pėr kėtė sportist e ka punuar njė orė tė llojit Kulisse Ed. 15.

Krasniqi i gėzuar pėr mbėshtetjen, nė mėnyrė spontane deklaroi se kėtė dhuratė do tia dedikoj qėllimeve humanitare.

Krasniqi: „Ne nuk guxojmė tė harrojmė asnjėherė se ne si sportistė aktiv qė popullaritetin tonė duhet ta vemė edhe nė shėrbim tė vobektėve. Ndaj, gėzohem qė Jörg, duke mbėshtetur duelin tim e ka mundėsuar njė dhuratė”. Kjo do ti dedikohet Förderkindergarten Schmetterling nė Rottweil dhe Klubit tė boksit nė Rottweil.

Krasniqi dhe Schauer janė tė gėzuar se kontakti i kahershėm dhe respekti reciprok e mundėsuan kėtė aksion spontan.

(150111)


zurück zu News