Kundėr varshmėrisė nė lojėrat e fatitLuan Krasniqi, pėrsėri i vizitoi nxėnėsit dhe tė rinjėt nė shumė mjedise tė Baden Württembergut, nė vazhdėn e aksionit „Mos u bėn kundėrshtar i vetvehtes“, i zhvilluar nga Toto-Lotto e kėtij Landi.

Vendtakim, kėsaj here ishte shkolla Rudolf-Eberle-Schule nė Bad Säckingen.

Sportisti i njohur Luan Krasniqi, nga Rottweili, tashmė shumė vite angazhohet nė kuadrin e inisiativės, e cila tėrheq vėrejtjen nė rrezikun qė paraqet varshmėria nė lojėrat e fatit.

Kėtu, kjo u bė pėrshkak tė njė rasti aktual qė tėrheq vėrejtjen dhe dėshmon se sa ėshtė i rėndėsishėm njė angazhim i tillė.

Nė janar dhe nė maj tė kėtij viti, u thye biblioteka e Rudolf-Eberle-Schule. Motiv i kėsaj vepre ishte varshmėria nė lojėra.

Luan Krasniqi ėshtė tejet i vendosur nė angazhimin e tij kundėr varshmėrisė ndaj lojėrave tė fatit: „Kėshtu mund tė ndodhė poqese nuk luftohet qė nė fillim. Varshėmria ndaj lojėrave nuk ėshtė vullnet por njė rrezik i madh pėr vet personin si dhe pėr rrethin. Se sa keq mund tė jet, vėrehet edhe nė rastin e pėrmendur“.

Qė kjo temė tė konkretizohet, u vunė nė funksion lojėra tė ndryshme pėrmes tė cilave u transmetuan porositė pėr rrezikun e varshmėrisė nė lojėra.

Tė rinjėt, nė kėtė organizim, e pėrjetuan vet se besimi nė fatin e sigurt nė lojė shndėrrohet nė asgjė dhe len duarthatė.

Poashtu u dha mundėsia, qė boksierit simpatik, ti parashtrohen edhe pyetje tė ndryshme. Luan Krasniqi, e siguroi kohėn dhe rrjedhshėm dhe me durim, u pėrgjigjė nė tė gjitha pyetjet. Nuk munguan as autogramet.

Pėr Luan Krasniqin, sportistin me renome, ishte ky njė organizim tejet i suksesshėm dhe se nuk do tė jet i fundit, ngase ai do tė vizitoj edhe shkolla tjera pėr tė tėrhequr vėrejtjen nė rrezikun e varshmėrisė nė lojėrat e fatit.

 

(220710)


zurück zu News