Mos u bė
kundėrshtar i vetvehtes


"Mos u bė kundėrshtar i vetvehtes", ishte moto e manifestimit tė mbajtur pėr herė tė gjashtė, pas manifestimeve organizuar nė Manheim, Spaichingen, Stuttgart, Ellwangen dhe Balingen, nė qytetin e Karlsruhe Durlach, ku edhe kėsaj here, nė cilėsinė e mysafirit, nė shkollėn e kėtushme Gewerbeschule, mori pjesė boksieri Luan Krasniqi.

Sėbashku me Inisiativėn " Mos i jep rast varshmėrisė nga lojėrat", nga Toto-Lotto e Baden Württembergut, qė nga viti 2006, angazhohet boskieri profesionist nga Rottweili Luan Krasniqi, me qėllim qė tek tė rinjėt tė transmetoj njė qėndrim mė tė pėrgjegjshėm kundruall lojėrave tė fatit.

Informata filmike
nga Balingeni

Me kėtė rast u organizuan njė sėrė aktivitetesh, tė cilat pos kėnaqėsisė qė krijuan, seriozitetin e temės sė varshmėrisė nga lojėrat e fatit, e ngritėn nė njė shkallė tė lartė. U organizuan lojėra tradicionale si ajo "Shkopi, gėrshėrėt, guri" apo edhe tė tjera, pėrmes tė cilave u dėshmua se nuk ėshtė fjala te mundėsia por mbi tė gjitha tek fati. Dhe kėtu, njė bokser profesionist nuk fiton gjithmonė.Sikurse fati dhe fatkeqėsia qė qėndrojnė njėra pėrball tjetrės, dhe me sa shpejtėsi e rrėnojnė aspektin finanziar, bėhet e qartė kur nė ekran shihen e dėgjohen rrėfimet e personave me varshmėri nė lojrat e fatit si kjo: "Unė desha qė me pak mund tė bėjė shumė para". Pėr njė sportist profesional si Luan Krasniqi, kjo ėshtė mėse e qartė: "Lidhja me kusht dhe lojėrat e fatit, duhet para sė gjithash tė krijojnė kėnaqėsi, kurse nėse njeriu dėshiron tė ket sukses, pėr kėtė duhet tė punoj shumė".

Krahas seriozitetit dhe sqarimit tė duhur pėr kėtė temė, ishte e qartė se nxėnėsit e kėsaj shkolle, e shfrytėzuan rastin qė tė takohen me Luan Krasniqin dhe i shtruan shumė pyetje, mbase njeriut nuk i jepet shpesh rasti ta sheh nga afėr njė boksier tė mirėnjohur tė kategorisė sė rėndė.

Mė shumė informata pėr kėtė temė, mund tė gjeni:
Tė luhet me pėrgjegjėsi

Pėr sportistin nga Rottweili ishte e vetkuptueshme qė t`iu pėrgjigjet edhe pyetjeve tė shumta lidhur me karierėn e tij, suksesin dhe sportin e boksit por, poashtu edhe pėr angazhimin e tij kundėr varshmėrisė nga lojėrat e fatit. Nė fund, si rėndomė, iu pėrgjigjė edhe kėrkesave pėr autogram. Dhe, sishte befasi, qė atė shpejtė e rrethoi turma e njerėzvve.

Dhe kėshtu, Luan Krasniqi, me siguri shumė shpejtė do tė gjendet nė njė shkollė tjetėr kur ėshtė fjala te aksioni "Mos u bė kundėrshtar i vetvehtes"".

Mė shumė fotografi
nga Karlsruhe


zurück zu News