„Kjo do tė jet njė sprovė“


Vrapimi nė maratonė pėr njė qėllim tė mirė vazhdon nė etapėn tjetėr. Nė tė vėrtetė, mė dy dhjetor, Aldo Berti dhe Luan Krasniqi startojnė nė vrapimin e Staaner Stadtlauf -por jo si ishte paraparė nė mėse 10,5 kilometra, por nė distancėn gjysmėmaraton (21 km). Njė sprovė kjo e vėrtetė.

Luan, si po zhvillohen pėrgatitjet pėr vrapimin tuaj tė tretė?
Mirė, falėmnderit shumė. Gjatė javės sė shkuar, pothuaj se kam ushtruar ēdo ditė. Por nė kėtė javė para vrapimit, nuk po zhvillohet si duhet.

I lodhur?
Nė lėvizje. Kryeministri Sali Berisha mė ka ftuar nė manifestimin zyrtar tė 100-vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė nė Vlorė. Prandaj me ushtrime kam vėshtėrsi.

Por pėr 10,5 kilometra megjithatė do tė jet e mjaftueshme apo?
Unė nuk vrapoj 10,5 kilometra.

A nuk ka qen kėshtu e planifikuar?
Ka ndryshuar. Aldo dhe unė do tė startojmė nė gjysmė maraton.

Hė! Ēfarė do tė thot kjo?
(Qeshet). Asgjė. Ne qė tė dy jemi nė formė. Kėtė distancė unė e kam kaluar disa herė gjatė ushtrimeve.

Me ēfarė rezultati?
A duhet patjetėr tė flasim pėr kėtė?

Do tė ishte mirė.
Nuk ishte ashu si e kam paraparė unė. Unė e kam patur njė kohė prej dy orėsh. Qėllimi im ėshtė qė kėtė gjatėsi ta kaloj pėr njė orė e 50 minuta.

A e ke pėrcaktuar ndonjė taktikė?
Vendimtare ėshtė qė unė tė vrapoj me menquri dhe forcat e mia ti sistematizoj si duhet. Po tė qasem me shpejtėsi, do tė pendohem thellė. Atėherė do tė jet kjo njė ēėshtje e dhimbshme dhe se kėtė dėshiroj ta anashkaloj.

Aldo poashtu ėshtė nė formė?
Madje si! (Qeshet). Ai ėshtė shumė mirė dhe ēdo javė ushtron nga gjashtė herė. Unė duhet tė kem kujdes tė mos mė kaloj nėpėr vesh.

Mė shumė pėr kėtė aksion nė portalin: http://www.meine-spendenaktion.de/aktion/berti-krasniqi

 

(28112)


zurück zu News