Pėrgatitjet sipas planit


Pėrgatitjet e boksierit Luan Krasniqi pėr duelin e ardhshėm, po zhvillohen sipas planit dhe ato gjenden nė vlugun mė tė madh. Ky ėshtė shkak pėr tė mėsuar mė shumė pėr rjedhėn e ushtrimeve tė kėtij boksieri.

Deri te meēi i 26 shkrutit nė Ludwigsburg, nuk ka mbetur edhe shumė kohė dhe Krasniqi posa u kthye nga vendtrajnimi pėrsėri nė Rottweil pėr ti pėrpunuar edhe disa pika tė programit tė ushtrimeve. Deri mė tash, tė gjitha u zhvilluan sipas planit: “Pėrgatitjet deri mė tash u zhvilluan nė mėnyrė optimale. Bazat janė realizuar, forca dhe kondicioni janė tė gatshme. Unė jamė nė formė tė mirė”.

Nė programin e ushtrimeve, deri nė luftėn e ardhsme, po pėrqėndrohet kryesisht nė kundėrshatrin e tij Johnathan Banks. “Mbi tė gjitha ėshtė njė trajnim i pėrgjithshėm, mbase qė nga fillimi, koncentrimi pėrqėndrohet nė kundėrshtarin. Por, hė pėr hė, po perfeksionohen lėvizjet nė mėnyrė qė nė fund tė shkurtit, tė jenė tė gjitha nė harmoni si grushtat dhe sytė”.

Dhe me kėtė, Krasniqi mendon nė kuptimin e plotė, qė grushti i tij tė pėrshtatet nė sytė e Banksit. Por, a nuk ishte vėshtirė pas njė pushimi tė gjatė tė jet pėrsėri nė formė?

Krasniqi e lėvizė kokėn dhe thotė: “Unė nuk e kam filluar nga zeroja. Gjatė gjithė kohės e kamė ruajtur formėn dhe kamė ushtruar. Sinqerisht duhet tė them se vet jamė i befasuar se me sa sukse ėshtė realizuar e tėra”.

Dhe, i befasuar nuk ėshtė vetėm vet ky sportist nga Rottweili. Kur e sheh atė nė ushtrime nuk heton fare se ai ka patur njė pushim ringu. Ushtrimet, ai i realizon me pėrkushtimin mė tė madh.

Secila njėsi e ushtrimeve, pėr njė sportist normal do tė ishte stėrmundim, por nga e merr vallė ky boksier me renome gjithė kėtė forcė dhe pėrkushtim? Luani qesh dhe me plotė bindje thotė: “Unė e kamė njė qėllim.Unė synoj qė gjithėsesi ta ngadhnjejė Banksin dhe tė fitojė rastin pėr njė duel tė kampionatit botėror. Dhe mė bėnė kėnaqėsi qė pėrsėri tė synoj arritjen e kėtij qėllimi. Aq mė tepėr se mbėshtetem nga njė ekip tejet i mirė. Jamė tejet i lumtur qė lėndimet mė kanė anashkaluar”.

Na mbetet ti urojmė Luanit qė edhe pjesėn e mbetur tė ushtrimeve ta sendėrtoj me suksesin e deritashėm.

(300111)


zurück zu News